Lahti

Lahden Avominne tarjoaa iltaisin annettavaa avohoitoa päihde- ja peliriippuvaisille. Ilta-aika mahdollistaa hoidon ohella päivätyössä käymisen. Läheishoitoomme voit tutustua täältä.

Lahden Avominnen jatkokuntoutus kokoontuu päivisin ja se on tarkoitettu ensisijaisesti päihderiippuvaisille (alkoholi/ huumeet) ja peliriippuvaisille laitoskuntoutusjakson jälkeen helpottamaan päihteettömän elämäntavan ylläpitämistä sekä ennaltaehkäisemään retkahdusriskejä. Sosiaalinen kuntoutus on tärkeä osa Avominnen kuntoutusmallia. Jatkokuntoutuksen aikana kuntoutuja oppii toimimaan ryhmässä tasa-arvoisena yhteisön jäsenenä muiden kuntoutujien kanssa, oppii kohtamaan arjen haasteet sekä selviytymään niistä päihteettömänä.

 Jatkokuntoutusjakso sisältää

  • yksilöllisen kuntoutussuunnitelman
  • opiskeluun ja työelämään valmentamista
  • verkostoitumisen eri tahojen kanssa
  • vertaistukiryhmiin tutustumisen ja kiinnittymisen ( NA/AA )
  • ohjatun viikko-ohjelman (viikkokalenteri)
  • keinoja tunnistaa mahdolliset retkahdusriskit sekä ennaltaehkäisemään niitä
  • säännöllisen päivärytmin oppimisen
  • keskustelua / ohjattua toiminnallisuutta/ vertaisryhmiä 

Jatkokuntoutusjakson aikana sitoudutaan

  • päihteettömyyteen
  • rikoksettomuuteen
  • väkivallattomuuteen
  • noudattamaan Avominnen periaatteita ja sääntöjä
  • olemaan paikalla päivittäin viikko-ohjelman mukaisesti

 

Jatkokuntoutus on kestoltaan yleensä 1-2kk. Kuntoutumisjaksolle tullessaan kuntoutuja allekirjoittaa hoitosopimuksen, jota hän sitoutuu noudattamaan.

Henkilökunta

Pasi Tuomaila

Pasi Tuomaila

LH, jatkokuntoutuksen vast. ohjaaja

045 616 5766

pasi.tuomaila@avominne.fi  

Lue lisää Pasista 

Janne Tommola

Janne Tommola

12 askeleen päihdeohjaaja, pat op.

Marko Jantunen

Marko Jantunen

Kokemuskoulutukset, ohjaukset, tukihenkilöpalvelu

marko.jantunen@avominne.fi

Lue lisää Markosta

Hannele Kejonen

Hannele Kejonen

Psyk.sh, 12 askeleen läheis- ja päihdeohjaaja/ nuorten yksilöohjaukset

046 939 1245

hannele.kejonen@avominne.fi

Lue lisää Hannelesta

Tuija Pekkala

Tuija Pekkala

LH, 12 askeleen peliriippuvuus- ja päihdeohjaaja

tuija.pekkala@avominne.fi

Lue lisää Tuijasta

Mika Arramies

Mika Arramies

PAT, toimitusjohtaja, työnohjaaja, koulutus

044 256 3400

mika.arramies@avominne.fi

Lue lisää Mikasta

Avominne konsultaatiopalvelut

Marjo Pellinen

Marjo Pellinen

Psykiatri, yleislääketieteen ja geriatrian erikoislääkäri

marjo.pellinen@avominne.fi

Lue lisää Marjosta

Jari Myllyniemi

Jari Myllyniemi

LL, vastaava lääkäri

jari.myllyniemi@avominne.fi

Lue lisää Jarista

Hanna Herno

Hanna Herno

Psykologi

hanna.herno@avominne.fi

Lue lisää Hannasta

Osoite

Vesijärvenkatu 5
15100 Lahti

Avominne Lahti